Kde jsou děti?
Aplikace, kde se točí, tancuje, pomlouvá, píše si a hraje generace Z

Hana Němečková

„Facebook je pro starý. Nic vás neshodí víc, než když vám máma pod fotku napíše: Sluší!“ shrnul nedávno influencer Johny Machette přístup nejmladší generace k sociálním sítím na jedné marketingové konferenci.

To, že se nejpoužívanější síť světa rychle přesouvá mezi teenagery z kategorie hot do not, dokládají i čísla Pew Research Center z konce letošního května: nejoblíbenějšími sítěmi mezi americkými náctiletými jsou YouTube (85 procent jej navštěvuje pravidelně), Instagram (72 procent) a Snapchat (69 procent), Facebook používá jen půlka z nich.

Ve Velké Británii letos Facebook ztratí 700 tisíc teenagerů a mladších dvacátníků, zatímco největší nárůst (o 500 tisíc pravidelných uživatelů) zaznamená tato síť v kategorii 50+.
Zuckerbergova síť mezi nejmladšími zkrátka získala punc místa, kde na ně číhají jejich rodiče, rodiče jejich kamarádů i babička. Naštěstí pro ně ale existuje spousta aplikací a služeb, kde se mohou cítit „mezi svými“.

  Discord

Chatovací a hlasová služba pro gejmry – představte si to jako takové ICQ nebo Skype, který mají hráči zapnutý během společného hraní multiplayer videoher. K letošnímu květnu evidovala 130 milionů uživatelů po celém světě.

  Tellonym

Na anonymním principu fungují i služby Formspring, Whisper, Secret nebo ASKfm, nejpopulárnější síť pro pokládání otázek. Aby si po sérii kauz spojených s kyberšikanou vylepšila image, ASKfm umožnila uživatelům zvolit si, jestli otázky od anonymních uživatelů vůbec chtějí přijímat, a nabídla další moderační nástroje.
Aneb „nejupřímnější místo na internetu“. Aplikace, která je následovníkem úspěšné, ale kontroverzní služby Sarahah. Obě jsou postavené na jednoduchém principu – na váš profil vám kdokoli může napsat, co si o vás myslí. Anonymně. Pro pubertální vyznávání lásky nebo sympatií to vypadá ideálně, ale Tellonym a Sarahah (tato aplikace už byla z AppStoru i Google Play stažena) jsou i prostorem pro kyberšikanu a trolling.

  Kik

Osm let stará aplikace pro posílání zpráv. Funguje na podobném principu jako třeba WhatsApp s tím rozdílem, že k vytvoření uživatelského účtu nepotřebujete telefonní číslo. Uživatelé mezi 13 a 18 lety by měli o používání aplikace poprosit rodiče, ale podobně jako u ostatních služeb nejde věk v praxi dost dobře ověřit.

  Instastories

Relevance facebookového News Feedu mezi uživateli upadá, to přiznal i Mark Zuckerberg. Naopak stoupá popularita služeb pro posílání zpráv, jako je WhatsApp, který Facebook vlastní, nebo formát Stories, který Instagram okopíroval od Snapchatu.

Jeho hlavní výhody? Je okamžitý, rozpustilý, dá se vylepšit různými nálepkami, texty a malůvkami, a pokud ho neuložíte, do 24 hodin mizí. Dá se posílat i jen jednotlivcům nebo menším skupinám přátel – a to mladé baví.

  TikTok

Nejstahovanější aplikace tohoto podzimu. O co jde? V rámci aplikace sdílíte a lajkujete 15- až 60vteřinová videa s hudbou, ve kterých uživatelé tancují, zpívají na playback nebo předvádějí různé triky. Zábavné a zároveň „cringey“. Čínský technologický konglomerát ByteDance, kterému TikTok patří, tuhle službu letos v létě spojil s další megaúspěšnou tancovací aplikací Musical.ly. Zaplatil za ni miliardu dolarů.

  Twitch

Platforma pro živé streamování hraní videoher, sportovních utkání, esports turnajů nebo koncertů patří už čtyři roky Amazonu. Mezi gejmry má tolik oddaných uživatelů, že pořádá vlastní fanouškovský festival TwitchCon. Denně streamy sleduje průměrně 15 milionů lidí, měsíčně na ní svůj stream vysílá 2,2 milionu gejmrů. Twitch je ryze „klučičí“ síť, 82 procent uživatelů tvoří muži.

  Yubo

Přezdívá se mu Tinder pro náctileté, ale francouzští tvůrci svou apku označují jako „způsob, jak si najít nové přátele ve stejném věku“. Uživatelé tu mohou hledat kamarády a po propojení (funguje na podobném svajpovacím principu jako zmíněný Tinder) si posílat zprávy. Ani této aplikaci (dřív se jmenovala Yellow) se nevyhnula kontroverze – profily obsahují věk a lokaci, minimální věk pro užívání je 13 let a uživatelé se celkem snadno mohou vydávat za někoho jiného. A to může být problém…

Pošli to dál:   FacebookTwitterLinkedIn


⟵ Zpět na výběr tématu